You are currently viewing 5 rzeczy, które spowodują, że Twoje dziecko pokocha muzykę!

5 rzeczy, które spowodują, że Twoje dziecko pokocha muzykę!

Co zrobić, aby zainteresować nasze dziecko muzyką i aby ją pokochało?

PO PIERWSZE…

Pamiętaj, aby już od samego początku wprowadzać do życia dziecka muzykę.

I nie piszę tutaj o okresie, kiedy dziecko już jest na świecie, ale mowa tutaj również o czasie, kiedy jest ono w brzuchu mamy i zaczyna słyszeć dźwięki (co ma miejsce około 24 tygodnia ciąży). Jaki rodzaj muzyki możemy wprowadzić?

MUZYKA KLASYCZNA 

Tak, tak, większość z nas nie lubi muzyki klasycznej, bo jest nudna, trudna, bez bitu, staromodna itp. itd. Dlaczego warto tym rodzajem muzyki już od początku “zarażać” dziecko?

Ponieważ jest ona bardzo rozbudowana, każdy element dzieła muzycznego powoduje, że mózg dziecka rozwija się lepiej. Bogate instrumentarium muzyczne, różnorodne rytmy, zmiany tempa to tylko kropla w morzu do tego, czym może nas zaskoczyć i zarazem zachwycić muzyka klasyczna.

PO DRUGIE…

Zabawy z muzyką w tle to najlepsza rzecz, jaką możesz podarować dziecku!

Możliwości jest mnóstwo: począwszy od codziennych czynności, w których towarzyszyć nam będzie muzyka, po bardziej aktywne jej wykorzystanie np. za pomocą ruchu do muzyki.

Świetną metodą będzie tu wprowadzenie aktywnego słuchania muzyki, które powoduje, że poprzez powtarzające się gesty nawiązujące do danego fragmentu muzycznego dziecko nie tylko świetnie się bawi, ale również zapamiętuje dany utwór.

PO TRZECIE… 

Gra na instrumentach!

Nic tak nie przybliża do muzyki jak zaangażowanie się w nią na całego! Aktywne uczestniczenie w tworzeniu czy odtwarzaniu muzyki jest dla dzieci nie tylko zabawą, ale i nauką. Wystarczy bębenek lub grzechotka i już 😉

Jeśli któryś z rodziców gra na instrumencie, to tym bardziej należy to wykorzystać – nie tylko dla rozwoju dziecka, ale przede wszystkim dla spędzenia razem czasu, który jest tak bardzo potrzebny małym szkrabom.

PO CZWARTE…

Zajęcia, które wprowadzą dziecko w muzyczny świat, przy okazji wprowadzając zabawę. I jeśli w Twojej okolicy takie zajęcia nie odbywają się lub też zwyczajnie Cię na nie nie stać – skorzystaj z propozycji zajęć w Internecie. Niektóre z nich są dostępne online za darmo! 

JAKIE ZAJĘCIA WYBRAĆ?

Wszystko zależy od wieku dziecka. Jeśli jesteście na początku swojej muzycznej drogi, a dziecko ma już skończone 6 miesięcy to gorąco polecam GORDONKI.

Nasza Konstancja uwielbia oglądać ciocie na ekranie, a przy okazji bardzo się angażuje w zajęcia: klaszcze, wskazuje palcem, buja się. I chociaż dla większości ludzi jest to niezrozumiałe i być może nudne, bo na takich zajęciach przede wszystkim się śpiewa, to naprawdę warto!

ZAJĘCIA DLA STARSZAKÓW

Tutaj możliwości wyboru jest o wiele więcej.

Można zaangażować dziecko w zajęcia rytmiczne, w których ćwiczy się przede wszystkim koordynację ruchową i poczucie rytmu.

Świetną propozycją jest nauka gry na instrumencie (jednak pamiętajmy o tym, żeby nie wysyłać dziecka zbyt wcześnie na zajęcia – o tym będzie mowa w innym poście).

Być może w Twojej miejscowości istnieje jakiś zespół wokalny, schola, chór, do którego dziecko będzie mogło przynależeć? 

PO PIĄTE…

Bajki, które nawiązują do muzyki klasycznej.

Większość rodziców nie chce, aby dzieci w młodym wieku oglądały bajki, ale jeśli się już na jakieś decydujemy, to warto pomyśleć co takie bajki mają dzieciom dać? Warto, aby nie tylko miały świetną grafikę, ale również dźwiękowo nie odbiegały od standardów.

Numerem 1 od wielu lat jest “Fantazja” Walta Disneya, którą każdy – nawet dorosły – powinien obejrzeć!

Dodaj komentarz