You are currently viewing KOLORY W MUZYCE

KOLORY W MUZYCE

KOLORY I MUZYKA.

Co je łączy?

Jak za pomocą kolorów można opisać muzykę?

Temat ani łatwy, ani trudny. Każdy z nas słysząc jakiś utwór może sobie wyobrazić jakiś kolor. Nie bez przyczyny mamy określenia, że jedne kolory są barwami ciepłymi, inne zimnymi. Słysząc “Marsz pogrzebowy” Chopina i myśląc o kolorze od razu w głowie ukazuje się barwa czarna, szara. Słuchając natomiast “Wiosny” Vivaldiego przed oczami pojawiają się barwy wiosenne: zieleń, żółć, niebieski. 

Jako ciekawostkę mogę napisać, że niektórzy ludzie widzą, słyszą, czują świat za pomocą kolorów właśnie! Ta przypadłość nazywa się synestezją, czyli połączeniem różnych zmysłów.  

Najczęściej mamy do czynienia z chromestezją, czyli tak zwanym słyszeniem poprzez barwy. Polega to na tym, że dane dźwięki lub współbrzmienia wywołują określone wrażenia barwne.

Znanymi kompozytorami synestetami byli m.in.:

  • Nikołaj Rimski-Korsakow,
  • Franciszek Liszt,
  • Aleksander Skriabin

Wśród muzyków również możemy znaleźć przykłady synestetyków, m.in. Billie Eilish czy John Mayer. 

Aby nieco nawiązać do tematu kolorów w muzyce stworzyliśmy muzyczne karty edukacyjne 🙂 

Standardowo w naszych kartach znaleźć możecie kody qr, które przeniosą Was do playlisty z muzyką klasyczną, gdzie w tytule znajduje się jakiś kolor.

Ale to nie wszystko! 

W tym wydaniu kart zawarliśmy również listę utworów z muzyki rozrywkowej, w których możemy odnaleźć dany kolor w tytule. Elvis Presley, Coldplay, The Beatles – to tylko kilka przykładów gwiazd, które lubiły śpiewać o kolorach 🙂

Nasze karty stworzyliśmy w dwóch wariantach:

  • większych (16,5 cm) – idealnie sprawdzą się jako wprowadzenie kolorów dla Malucha
  • standardowych (12,7 cm) – karty trójdzielne nawiązujące do metody Marii Montessori

Co dodatkowo znajdziecie w naszych kartach? 

Opisy kolorów w języku polskim oraz angielskim, a dodatkowo w pakiecie standardowym stworzyliśmy opisy danych kolorów w tych samych językach, np. niebieskie niebo. 

Skąd na to pomysł? Nasza 13 miesięczna córka zaczęła interesować się kolorami, dlatego postanowiłam stworzyć przede wszystkim dla niej te pomoce edukacyjne. Niedługo zrobię wpis co dodatkowo wykorzystuję przy wprowadzeniu w temat kolorów. 

Zachęcam gorąco do sprawdzenia naszych kart!

PS. Dla subskrybentów newslettera jest mała niespodzianka związana z tymi kartami. Warto się zapisać 🙂

Dodaj komentarz