You are currently viewing ZANIM STANIESZ NA SCENIE – 5 KROKÓW DO PERFEKCYJNEGO ŚPIEWANIA: KROK 3

ZANIM STANIESZ NA SCENIE – 5 KROKÓW DO PERFEKCYJNEGO ŚPIEWANIA: KROK 3

KROK 3 - ĆWICZENIA WOKALNE

Po ćwiczeniach fizycznych i krótkiej rozgrzewce wokalnej pora na ćwiczenia wokalne. 

Dlaczego one są ważne? 

Ponieważ dzięki nim ŚWIADOMIE pracujemy ze swoim głosem. Jak już pewnie zauważyliście – nie wystarczy tylko śpiewać, ważna jest również technika śpiewania. Aby wzmocnić nasze słabsze strony lub też pozbyć się wyzwań, manier itp potrzebne są właśnie ćwiczenia wokalne dobrane do naszego głosu. Każdy głos jest inny, dlatego ważne, aby pracować z ćwiczeniami, które są dobrane dla nas – co dla każdego, to do niczego 🙂 

Pamiętaj! Nie chodzi o czas tych ćwiczeń, tylko o ich JAKOŚĆ. Co to znaczy? Czasami trzeba dane ćwiczenie zaśpiewać dłużej, kolejnym razem wystarczy chwila 🙂 

Istotnym elementem przy tych ćwiczeniach jest ŚWIADOMOŚĆ i KONCENTRACJA – trudno nam będzie zrobić poprawnie każde z ćwiczeń, jeśli w międzyczasie gotujemy obiad lub oglądamy tv. Dlatego warto mieć zaplanowany czas tylko na ćwiczenia. 

Dodatkowym aspektem, który jest dla mnie bardzo ważny jest praca z lustrem. Tutaj trochę już psychologii, ale zauważyłam, że jeśli nie nauczymy się patrzeć na siebie podczas śpiewania, to ludzie też nie będą chcieli na nas patrzeć. Pokochaj siebie, ludzie również pokochają Ciebie! Poza tym lustro prawdę nam powie – o wszystkich minach, napięciach, które mogą nam się zdarzyć przy śpiewaniu. 

Nad czym można pracować w tracie takich ćwiczeń?

Tak, jak pisałam, każdy głos jest inny. Jedni pracują nad domknięciem fałd głosowych, inni nad rozluźnieniem. Możemy pracować nad podparciem i pracą przepony oraz mięśni, które uczestniczą w śpiewaniu, nad artykulacją i dykcją, wzmocnieniem dźwięczności, barwą, rozpiętością skali, rozwinięciem rejestru głowowego lub piersiowego, mixem i wiele, wiele innych. 

Ćwiczeń jest mnóstwo, kilka z nich znajdziecie na naszym kanale Youtube 🙂

Pora na KROK 4 🙂

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz